تبلیغات
سمر
سمر
من به سیبی خشنودم ...

 

مطمئنا نام ویکی پدیا به گوشتان خورده است، اقیانوسی از اطلاعات بی انتها. بارها مطلبی را در ویکی پدیا خوانده ام اما لینک و اشاراتی که در صفحه ی مورد نظرم وجود داشت من را به مطلبی دیگر با چندین کلمه و اصطلاح جدید ارجاع می داد.
بر اساس آمار الکسا، ویکی پدیا رتبه ی ششم در دنیا و رتبه ی هشتم در ایران دارد.
اینجا ۸ ابزار جدید را معرفی خواهم کرد که به واسطه ی آنها می توانید از اطلاعات موجود در ویکی پدیا استفاده ی بیشتر و بهتری ببرید.

Powerset
Powerset موتور جست و جوی مبتنی بر ویکی پدیا است که نتایج خیلی بهتری از موتور جست و جوی توکار ِ ویکی پدیا تولید می کند. با استفاده از این موتور جست و جو کلید واژه های مرتبط با عبارتی که جست و جو کردید را می یابید و همچنین مقاله ها و عناوین مختلفی که می تواند به جست و جوی شما مرتبط باشد را خواهید یافت.

AgainButSlower
همانطور که از نام ِ AgainButSlower بر می آید، ابزاری ابتکاری ست که مقاله های ویکی پدیا را دستکاری خواهد کرد تا برایتان ساده و قابل فهم تر باشد.
البته به نظر می رسد که این موتور جست و جو از simple.wikipedia.org استفاده می کند! این دامنه ی ویکی پدیا، لغات و گرامر ساده ایی در مقاله هایش به کار می برد تا برای عموم بسیار آسان برای فهم باشد.

VisWiki
VisWiki یا همان ویکی پدیای ویژوال علاوه بر اینکه اطلاعات خوبی درباره ی عبارت مورد نظر شما در اختیارتان خواهد گذارد بلکه نقشه هایی برای نمایش ارتباط بین مقالات و اصطلاحات را به نتایج جست و جویتان اضافه خواهد کرد.

Lexisum
آیا به یک صفحه ی چاپی سریع و بدون درهم ریختگی از یک مقاله ی ویکی پدیا نیاز دارید؟ lexisum برای شما این کار را انجام می دهد. با استفاده از این سایت به شکل ساده ایی می توانید نتایج را برای پرینت شدن فرمت بندی کنید. فرمت هایی مثل A4 یا A5 به همراه چند فرمت دیگر در دسترس شماست.

PedioPhon
علاقه مندید که به مقالات ویکی پدیا گوش فرا دهید؟! PedioPhon این کار فوق العاده را برای شما انجام می دهد. با استفاده از این ابزار فوق العاده، می توانید مقالات ویکی پدیا را به صورت MP3 گوش کنید.

Snapask
با استفاده از Snapask می توانید مقالات ویکی پدیا را از طریق ایمیل دریافت کنید. تنها کافیست که ایمیلی به
ask@snapask.com بفرستید. اگر مقاله ی با نام مثلا Iran می خواهید در عنوان نامه بدین صورت ذکر کنید: Wiki Iran.
البته این سایت کارهای بیشتری هم می تواند از طریق ایمیل برای شما انجام دهد، مثلا وضعیت آب و هوا، ترافیک، پرواز، معانی لغات، اخبار، داغ ترین اخبار، نقل قول ها، زمان و … تمام اینها در اینجا با مثال آمده است.

Similpedia
با استفاده از Similpedia تجربه ی متفاوتی از “جست و جو” در ویکی پدیا خواهید داشت. به جای اینکه یک کلمه یا اصطلاح را در ویکی پدیا جست و جو کنید، می توانید یک url یا یک پاراگراف ِ ۱۰۰ کلمه ایی وارد کنید و سپس مقالات مرتبط با آن را مشاهده کنید.

DeletionPedia
اگر مقاله های موجود در ویکی پدیا برای شما کافی نیست می توانید از DeletionPedia استفاده کنید. با استفاده از این ابزار می توانید به مجموعه ایی از مقاله های حذف شده از ویکی پدیا دسترسی داشته باشید. مثلا، می توانید eletionpedia:Pages_on_Wikipedia_for_1000_or_more_days">از اینجا به مقالاتی دسترسی داشته باشید که بعد ِ بیش از ۱۰۰۰ روز از ویکی پدیا حذف شدند.

قالب وبلاگ

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت